Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego ludzie pracują? Pytanie oczywiście banalne. A gdyby tak pójść o krok dalej, na przykład w poczucie misji? Jak sam się zaraz przekonasz praca może mieć głębszy sens niż tylko zdobycie przysłowiowego bochenka chleba.

Każdy z nas zna prywatnie bądź też z mediów osoby które mogłyby spokojnie spędzić resztę życia na Hawajach, albo przynajmniej przed telewizorem, a mimo to wciąż pracują. Często nawet charytatywnie. Co w takim różni ich od osób, które gdyby mogły nie wyjść z domu prawdopodobnie nie opuściłyby nawet łóżka? Moim zdaniem jest to praca z pasją wyższy cel pracy i życia. Z tego też powodu w tym, oraz następnym wpisie wspólnie go odnajdziemy.

Zanim jednak zaczniemy chciałbym zaprosić Cię do wpisu o podstawach szczęścia. Wspomniałem w nim po raz pierwszy o wyższym celu, oraz o tym na co powinniśmy zwracać uwagę, aby być szczęśliwym. Głównie na jego podstawie powstał ten artykuł.

Czym jest kompas pracy?

Kompas pracy to twoje przekonania i opinie, czym jest dla Ciebie dobra praca. Nie jest to prosta lista tego, czego Ty od niej oczekujesz, ale raczej Twoje ogólne zdanie na temat pracy jako takiej.

Kompas pracy pozwoli Ci również odpowiedzieć na kluczowe pytanie –Czego szukasz? Jest to szczególnie ważne, ponieważ cytując Henry’ego Kissingera:

“Jeżeli nie wiesz dokąd zmierzasz, każda droga zaprowadzi Cię donikąd.”

Henry kissinger

Jak stworzyć swój kompas pracy?

Generalnie każdy z nas ma jakieś przekonania odnośnie pracy, które wyrobił sobie na podstawie własnego doświadczenia i historii innych. Na przykład jeżeli głównie słuchamy osób, które nie dość, że dorobiły się milionów na tym co robią to jeszcze to kochają będziemy starać się do nich upodabniać. Istnieje również druga skrajność, czyli osoby które zaciekle walczą o najmniejszy kawałek chleba ucząc nas tym samym, że tak właśnie wygląda praca.

Problem polega na tym, że jeżeli nie masz jasno określonego kompasu pracy bardzo trudno będzie Ci skorygować ją tak, aby Cię wspierała. Czyli dla przykładu, jeżeli nie oczekujesz od pracy, aby była dla Ciebie źródłem satysfakcji i spełnienia prawie na pewno nim nie będzie.

Więcej o nastawieniu na konkretny cel (trochę w innym kontekście) znajdziesz w książce : “Bogaty albo biedny. Po prostu różni mentalnie.” T. Harv Eker

Etapy ćwiczenia

No dobrze, trochę się rozpisałem dlatego przejdźmy już do samego ćwiczenia 

 1. Przygotuje sobie teraz kartkę A4 z długopisem i około 20 minut czasu wolnego. (Wiem, że to nie mało, ale zaufaj mi – warto.)
 2. Jeżeli masz już kartkę napisz pierwsze pytanie (listę wszystkich pytań znajdziesz poniżej) i w kilku punktach odpowiedź na nie.
 3. Jak uznasz, że daną kwestię już wyczerpałeś przejdź do kolejnej.
 4. Następnie powtarzaj punkt 2 i 3, aż do wyczerpania pytań.
 5. Poszukaj ogólnej koncepcji swojej pracy, takiej która tłumaczy Ci czym jest dobra praca. Nie jestem w stanie precyzyjnie określić Ci jak to zrobić, ponieważ nie znam Twoich odpowiedź. Zaufaj tutaj swojej intuicji.

Pytania:

 1. Po co pracować?
 2. Do czego służy praca?
 3. Czym jest praca?
 4. Jak wpływa na pracującego, jego otoczenie i społeczeństwo?
 5. Jaka jest definicja dobrej, wartej wysiłku pracy?
 6. Jak pieniądze mają się do pracy?
 7. Jaka jest relacja pomiędzy pracą, doświadczeniem, rozwojem i spełnieniem?
 8. Czym jest dla Ciebie misja?
 9. Jak chcesz się czuć w pracy?
 10. Co praca i powołanie znaczą dla Ciebie?
 11. Czy jest coś jeszcze co chciałbyś zapisać?
Koncepcja pracy - pytania

6 Etap – rozwój

6. Jeżeli z jakiegoś powodu w Twoim kompasie pracy miejsce radości, poczucia misji i wyższego celu zastąpiła niechęć, stereotypowy trud i dbanie tylko o przeżycie padłeś ofiarą otaczających nas pesymistów, którzy boją się zmiany. Na szczęście wpływ innych działa również w drugą stronę, dlatego jeżeli naprawdę zależy Ci na tym, aby praca była dla Ciebie czymś wyjątkowy polecam Ci posłuchać historii ludzi czerpiących garściami ze swojej pasji.

Jak nie wiesz gdzie ich szukać to mogę polecić Ci książki:

oraz podcast:

Trochę sporo tego wszystkiego jak na jeden wpis. Mam jednak nadzieję, że ilość materiałów nie zniechęciła Cię do zrobienia pierwszego kroku.

Życzę Ci udanego dnia i zapraszam Cię do komentowania.

Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!