Cześć, witam Cię w kolejnym wpisie poświęconym szukaniu pracy z pasją. Dzisiaj zastanowimy się nad tym, jak sprawdzić swój pomysł na przyszłość nie rzucając się na głęboką wodę.

Dlaczego w ogóle powinieneś sprawdzić swój pomysł?

Jeżeli czytałeś zakładkę “O Hamiday” to pewnie wiesz, że 53% Polaków pracuje na stanowiskach, które nie są zgodne z ich wykształceniem. Co to oznacza w praktyce? Mniej więcej tyle, że aż 53% ludzi podejmuje złą decyzję o wyborze swojej ścieżki kariery, tracąc tym samym sporą część swojego czasu i pieniędzy.

Co więcej, przetestowanie swoich pomysłów na przyszłość umożliwi Ci podjęcie wyboru ze świadomością, że rzeczywiście jest on dla Ciebie najlepszy.

Jak się do tego przygotować?

Zanim jednak sprawdzisz swój pomysł musisz odpowiednio się do tego przygotować. Pierwszym niezbędnym elementem jest oczywiście już posiadanie jakiegoś pomysłu. Nie musi to być coś 100% konkretnego w stylu “chciałbym zarządzać jakimś sklepem lub czymś podobnym, dlatego pójdę na studia z zarządzania w Wrocławiu”. Wystarczy drobny pomysł, idea: “hmm… a może zarządzanie to coś dla mnie?”. Jeżeli aktualnie nie masz żadnego pomysłu na siebie – nie przejmuj się. Właśnie dla takich ludzi powstał nasz podcast 🙂 .

Drugim etapem będzie wyznaczenie celu. Aby przez niego przejść odpowiedz sobie na pytania:

  1. Czy w jakiś sposób już go przetestowałeś? -Jeżeli tak, to co już wiesz?(W kontekście tego, czy to jest dla Ciebie)
  2. Jak bardzo musisz być pewny, że to coś dla Ciebie, abyś go wybrał?
  3. Czego jeszcze musisz się dowiedzieć, aby uzyskać tą pewność?
  4. Jak możesz się tego dowiedzieć?
  5. Kiedy się tego dowiesz?

Jeszcze tylko taka w sumie dość ważna uwaga. Odpowiadając na drugie pytanie miej na uwadze, że nie szukamy tutaj idealnego pomysłu. Szukamy takiego, który mógłbyś wybrać tu i teraz, będąc z niego zadowolonym zarówno dziś, jak i w przyszłości. Jest to znacznie lepsze nastawienie, ponieważ tak naprawdę szukając idealnego pomysłu na siebie nigdy nie będziesz w 100% przekonany, że wybrałeś idealnie. Takiego stanu nie da się po prostu osiągnąć . Zawsze będzie coś “lepszego”, “ciekawszego”, coś co w rzeczywistości będzie zmniejszało Twoją satysfakcję z podjętego wyboru, jeżeli nie zmienisz swojego nastawienia- nie odpuścisz.

Ok przejdźmy może z powrotem do pytań i przeanalizujmy je na moim przykładzie, tak aby były one bardziej zrozumiałe.

W momencie pisania tego wpisu moim aktualnym głównym celem jest IT (właśnie dlatego, w bliskiej przyszłości możesz spodziewać się kogoś z IT w naszym podcaście 🙂 ).

  1. Nie testowałem tego zbytnio, ale całkiem podobają mi się techniczne kwestie, takie jak tworzenie strony, czy edytowanie dźwięku. W dzieciństwie również lubiłem bawić się tworzeniem serwerów w grach. Dodatkowo, znając swoje mocne strony z testu gallupa mogę przypuszczać, że się w tym odnajdę.
  2. Jeżeli zobaczę, że nauka programowania i samo programowanie będzie całkiem przyjemny raczej mi to wystarczy.
  3. To w sumie już odpowiedziałem.
  4. Spytać kogoś, kto już się tym zajmuje na czym to polega i jak mógłbym przetestować, czy programowanie jest dla mnie.
  5. Jak odpisze mi znajomy.

Działanie.

Jeżeli dokładnie odpowiedziałeś sobie na wcześniejsze myślę, że już wiesz jaki powinien być Twój następny krok. Do dzieła!

Na koniec zaznaczę jeszcze, że pytanie ludzi np. w formie wywiadów jest ogólnie dobrym sposobem na przetestowanie swoich pomysłów. Dlatego nie krępuj się rozmawiać 🙂 . Ludzie naprawdę chętnie opowiadają o sobie, a w szczególności o tym co ich interesuje. (Do nas również możesz śmiało pisać 😉 )

Na dziś to tyle. Jeżeli ten wpis Ci się podobał to jak zwykle będę wdzięczny za polecenie go znajomym i skomentowanie. Do zobaczenia za tydzień w podcaście.

Miłego dnia!