W dzisiejszym wpisie popracujemy nad słomianym zapałem, a konkretnie postaramy się zamienić go w trwałą motywację 🙂

Dlaczego motywacja jest ważna?

Motywacja jest jednym z czynników budujących samodyscyplinę, a to od niej w dużym stopniu zależy Twoje działanie. Znalezienie satysfakcjonującego zawodu, jak wszystko co jest ważne wymaga wysiłku. Sama motywacja co prawda nie załatwi sprawy, ale od czegoś trzeba zacząć 🙂

Na pewno słyszałeś kiedyś o Navy Seal. Tak w skrócie jest to amerykański odział sił specjalnych, do którego aby się dostać trzeba przetrwać tydzień tortur tzw. Hell Week. Mała kto jednak słyszał o badaniu, w którym naukowcy przyjrzeli się co odróżnia “zwycięzców” od tych, którzy odpadli. Ku zaskoczeniu badaczy głównym czynnikiem okazała się nie być jak przypuszczano siła, czy wytrzymałość fizyczna, a motywacja– czyli powody dla których uczestnicy chcieli dołączyć do Navy.

Na podstawie tego badania możemy stwierdzić, że motywacja w dużym stopniu odpowiada za zaangażowanie, a tym samym za wytrwałość.

Twoje “dlaczego?”

Weź teraz kawałek kartki i długopis, ewentualnie otwórz notatnik w telefonie (ważne jednak, abyś tego nie odkładał) i odpowiedz sobie na pytanie: “Dlaczego chcę znaleźć fascynującą pracę?”. Nie spiesz się. Daj sobie na to zadanie trochę czasu. Jeżeli coś ciężko Ci ubrać w słowa, nie przejmuj się tym – ta lista ma być zrozumiała dla Ciebie.

Jeszcze tylko ważna uwaga. Nie pisz “Dlaczego chcesz znaleźć pracę?” tylko “Dlaczego chcesz znaleźć FASCYNUJĄCĄ pracę?”. Odpowiedzi na te pytanie są kompletnie różne, a Ci nie zależy przecież na jakiejś tam pracy. W innym przypadku by Cię tu nie było 😉

Moje “dlaczego?”

Jeżeli potrzebujesz inspiracji to zerknij sobie na moje “dlaczego?”. Pamiętaj jednak, że lepiej aby to były Twoje odpowiedzi.

 • (żeby) mieć jasno określony cel
 • (aby) móc z entuzjazmem się w coś zaangażować
 • (aby) móc się utrzymać z robienia tego co daje mi satysfakcję
 • (żeby) dobrze spędzić blisko 80 000 godzin mojego życia (bo tyle średnio spędzamy w pracy)
 • (aby) nie zmarnować 5 lat studiów
Fot. 1

Głębsza motywacja

Gratulację! Pierwszy etap masz już za sobą. Kolejnym krokiem będzie wgłębienie się w Twoje motywatory. Celem tego dość prostego ćwiczenia jest znalezienie 2-3 czynników, które szczególnie Cię napędzają.

Drugi etap :

 • Tworzenie drzewka motywacji
 • Zakreślenie 2-3 czynników, które w jakiś sposób szczególnie mnie napędzają.

Drzewko motywacji strukturą jest dość podobne do drzewa genealogicznego.

 1. Na samej górze umieść pytanie –“Dlaczego chcę znaleźć fascynującą pracę?”.
 2. Później odchodzące od niego odpowiedzi, czyli Twoje “dlaczego?”. (patrz fot.1)
 3. Następnie do którejkolwiek z nich napisz “Dlaczego to jest dla Ciebie ważne?”.
 4. Punkt 3 powtarzaj tak długo, aż nie znajdziesz 2, a najlepiej 3 czynników, które w wyraźny sposób Cię motywują. (Jeżeli już przy drugim punkcie znalazłeś jakiś czynnik to również możesz go zaznaczyć.)
 5. (Opcjonalnie) Umieść teraz swoje głębokie motywacje w widocznym miejscu. Jeżeli chcesz możesz dodać do każdej obrazek, który będzie Ci się z nią kojarzył.
Motywacje do pracy

Gotowe! Poznałeś właśnie uniwersalne narzędzie do budowania trwałej motywacji. Gorąco zachęcam Cię do korzystania z niego.

Gratuluję Ci wytrwania do końca 🙂 Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie pomocny pamiętaj podzielić się nim ze znajomymi. Każdy nowy obserwujący jest dla nas naprawdę dużą “motywacją do sukcesu”.

Miłego dnia!