Witam Cię serdecznie!
Nawet nie wiesz, jak bardzo cieszę się, że po blisko 3 miesiącach przygotowań mogę nareszcie powitać Cię na blogu Hamiday.
Jak zapewne się domyślasz dla mnie i dla mojego zespołu to wielka chwila. Mam nadzieję, że Ty również już niedługo z uśmiechem będziesz wspominał ten moment.
Nie przedłużając zapraszam Cię do “części właściwej” 😉

Jaki jest Twój cel w życiu?

Zależy mi, abyś lepiej zrozumiał koncepcję tego wpisu, dlatego odpowiedz sobie teraz w kilku słowach na pytanie “Jaki jest Twój cel w życiu?”.

Jakakolwiek jest Twoja odpowiedź przejdź dalej i pomyśl “Dlaczego?”.
Jeżeli będziesz zadawał sobie pytanie “Dlaczego?” wystarczającą ilość razy to wreszcie podasz tą samą odpowiedź.

Jak widzisz okazuje się, że każdy z nas dąży różnymi drogami do tego samego celu, do szczęścia!

W czym tkwi problem?

Okazuje się, że ludzie są naprawdę kiepscy w przewidywaniu tego, co przyniesie im długotrwałe szczęście.

Dobrze obrazuje ten problem badanie przeprowadzone na grupie ludzi, którzy wygrali na loterii. Podczas jego prowadzenia naukowcy stwierdzili, że poziom szczęścia ludzi przed wygraną i rok po wygranej jest praktyczne taki sam

Myślisz, że Cię to nie dotyczy?
Wróć proszę na chwilę myślami do swojego pokoju i powiedz uczciwie ile znalazłbyś w nim kompletnie bezużytecznych rzeczy, zakopanych gdzieś na dnie szafy?

Nie wiem jak to u Ciebie wygląda, ale u mnie nie jest tego wcale tak mało. Czy to źle? Oczywiście, że nie, ale jeżeli spędziłbym ten czas na gromadzeniu tego, co daje mi długotrwałe szczęście z pewnością wyszedłbym na tym lepiej.

Jeżeli już przekonałeś się, że problem z przewidywaniem tego, co do Ci długotrwałe szczęście dotyczy również Ciebie wydaje mi się, że to odpowiedni moment aby go naprawić 🙂

Czym są struktury szczęścia?

Struktury szczęścia to 3 różne schematy, które pokazują na czym powinieneś się skupić, aby osiągnąć długotrwałe szczęście.

Zostały one opracowane przez Tony’ego Hsieh w książce “Delivering Happiness” na podstawie jego własnych badań i doświadczeń. Co prawda nie jest to termin naukowy, ale jak się sam zaraz przekonasz zdecydowanie są skuteczne.

I Struktura szczęścia

Składa się ona z 4 elementów:

  • Poczucia kontroli
  • Postrzeganego postępu
  • Więzi
  • Wizji/znaczenia (bycie częścią czegoś większego)
Poczucie kontroli

Poczucie kontroli to świadomość posiadania na coś wpływu. Tony podaje tutaj przykład systemu w swojej firmie, w którym pracownicy mają wpływ na to ile będą zarabiać. Zastępuje on w ten sposób tradycyjny model podwyżek, gdzie zatrudnieni muszą prosić o premię pracodawcę nie mając zbytnio wpływu na jego ostateczną decyzję.

Postrzegany postęp

Zależnie od tego czego dotyczy może polegać na np. podzieleniu większego celu lub zadania na mniejsze etapy.

Na przykład dla mnie pisanie wpisu na bloga jest częścią zadania “stworzyć bloga”, a te z kolei jest fragmentem całościowego celu jakim jest zrobienie projektu.

Może wydawać Ci się, że dzielenie zadań na fragmenty to dodatkowa praca, ale z własnego doświadczenia mogę Cię zapewnić, że przy większych wyzwaniach zdecydowanie zwiększa komfort i satysfakcję z pracy.

Więź

Więzi, czyli relacje międzyludzki to dość obszerny temat dla którego w przyszłości na pewno przeznaczę oddzielny wpis. Nie chciałbym jednak, zostawić Cię z pustymi rękami, dlatego zacytuję tu słowa Tony’ego.

"Badania wykazały, że zaangażowani pracownicy są bardziej produktywni i że liczba dobrych przyjaciół, jakich dany pracownik ma w pracy, jest związana z tym, jak bardzo jest on zaangażowany"

Tony Hisieh “Delivering Happiness”

Wizja/znaczenie

Na pewno słyszałeś kiedyś o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Ich działanie całkiem dobrze wykorzystuje ten mechanizm. Dzięki temu, że pod koniec swojej weekendowej akcji podsumowują jej wynik świetnie używają tej części struktury szczęścia. Jeżeli ten przykład Cię nie przekonuje to zauważ, że WOŚP zebrał ponad 126 mil zł na cele charytatywne.

II Struktura szczęścia

Piramida Maslowa
Podstawowe założenie hierarchii potrzeb Maslowa jest takie, że jeżeli spełnione są potrzeby niższego rzędu (fizjologiczne i bezpieczeństwa) to ludziom zaczyna bardziej zależeć na potrzebach wyższego rzędu takich jak: status społeczny, osiągnięcia, estetyka.

Prostym przykładem działania tego schematu są milionerzy, którzy mimo zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb wciąż są chętni do codziennej, wielogodzinnej pracy.

Piramida Maslowa moim zdaniem nie ma zbyt wielkiego zastosowania w codziennym życiu, ale na pewno jest pomocna przy dokonywaniu ważniejszych decyzji np. wyboru pracy.

III Struktura szczęścia

Jest to zdecydowanie moja ulubiona struktura, dlatego w przyszłości na pewno oddzielnie rozwinę każdy punkt. Dzieli się ona na 3 rodzaje szczęścia:

Przyjemność

W przyjemności, jako rodzaju szczęścia, chodzi o nieustanne gonienie za następnym wyżem. 
Niestety ten rodzaj charakteryzuje się krótkoterminowym działaniem. Kiedy przestajesz móc czerpać z czegoś przyjemność Twój poziom szczęścia gwałtownie spada.

Pasja

Pasję możemy zdefiniować jako “przepływ”, czyli stan wysokiego zaangażowania i koncentracji, w którym tracisz poczucie czasu. Spośród 3 typów szczęścia ten jest drugi pod względem długości działania.

Wyższy cel

Istotą wyższego celu jest bycie częścią czegoś większego niż Ty sam, co ma dla Ciebie znaczenie. Badania wykazały, że spośród trzech typów szczęścia ten trwa najdłużej.

Dziękuję Ci za dotrwanie do końca. Na dziś to już prawie koniec. Zostawiam Ci jeszcze tylko korzystanie ze struktur szczęścia na co dzień 😉

Jeżeli ten artykuł był dla Ciebie przydatny to koniecznie podziel się ze mną swoją opinią poniżej i poleć go znajomym. Do zobaczenie w następnym tygodniu!