Włam się do mózgu Radek Kotarski

Jak nie marnować czasu na naukę? – recenzja “Włam się do mózgu” Radka Kotarskiego

Zastanawiałeś się kiedyś, czy aby na pewno szkolne metody nauczania, które ponoć się sprawdzają są efektywne? Czy na pewno nie da się uczyć szybciej, przyjemniej, skuteczniej, zmieniając tylko strategię?

Właśnie na te pytania odpowiem dzisiaj w imieniu Radka Kotarskiego – autora kanału “Polimaty” na YouTube, założyciela wydawnictwa “Altenberg” i co najważniejsze autora książki “Włam się do mózgu

O czym jest “Włam się do mózgu” ?

Tak w dużym skrócie książka skupia się na przedstawieniu dwunastu prostych, skutecznych i co najważniejsze, udowodnionych naukowo metod lepszego zapamiętywania informacji. Znajduje się w niej obszerna bibliografia (ostatnie 14! stron książki) z badaniami naukowymi, uwiarygodniająca treść. To co również zasługuje na uwagę, to opis technik najczęściej stosowanych do zapamiętywania, a mimo to nie skutecznych. Takich jak wielokrotne powtarzanie w ten sam sposób danego materiału bez przerwy, przepisywanie (kopiowanie) wiadomości, czy nawet podkreślanie najważniejszych informacji w tekście. Szczerze mówiąc, dotychczas sam z nich korzystałem.

Moja ocena treści

Patrząc całościowo na książkę Radek bez wątpienia znalazł idealny temat dla osób, które tak jak ja poświęcają dużo czasu na naukę. Jest ona świetną inwestycją czasową ze sporą stopą zwrotu 😉 . Osobiście już wcześniej interesowałem się sposobami szybkiego uczenia się (przykładem tego jest wpis o mapach myśli), a mimo to znałem wcześniej tylko 3-4 z 12 zaprezentowanych technik.

Jeżeli chodzi o wady to niestety moje pierwsze wrażenia było dość negatywne. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że czytając pierwsze 60 stron o tym po co się uczyć i dlaczego system szkolnej edukacji się nie sprawdza, chciałem dosłownie wyrzucić tą książkę. Z jednej strony rozumiem, że Radek chciał nadać jej jakiś większy sens niż tylko same przedstawienie technik uczenia się, ale z drugiej strony moim zdaniem spokojnie mógłby zrobić to znacznie krócej. Nie testując tym samym cierpliwości czytelników.

Czy polecam “Włam się do mózgu”?

Oczywiście najlepszą odpowiedzią będzie – to zależy. Jeżeli tylko chcesz rzeczywiście korzystać z technik zawartych w tej książce to w 100%! W innym przypadku prawdopodobnie uznasz ją za stratę czasu, ponieważ mówiąc szczerze czytanie opisów kolejnych badań naukowych raczej jest mało wciągającym zajęciem.

Wiem, że nie czytając książki podjęcie decyzję na podstawie jednego krótkiego artykuły może być trudne (tak naprawdę to zawsze jest opcja zwrotu książki w przeciągu 14 dni, ale przesyłka też swoje kosztuje) dlatego postaram się Ci ją jeszcze uprościć, a tym samym zadbać, abyś nie uciekł z pustymi rękami.

Najcenniejsze lekcje z książki

Czego mnie w takim razie nauczył Radek?

 1. Nigdy więcej nie przepisywać słowo w słowo najcenniejszych informacji lub słów nauczyciela. Parafrazowanie ich znacznie pogłębią stopień ich zapamiętania.
 2. “W serii eksperymentów uczniowie, którzy jedynie zakreślali lub podkreślali fragmenty tekstu i skupiali uwagę głównie na nich przy nauce przed egzaminem, ostatecznie często wypadali słabiej od tych, którzy zwyczajnie przeczytali zadane artykuły (Fowler i Barker, 1974; Rickards i Denner, 1979; Nist i Hogrebe, 1987)”
 3. Sprawdzanie swojej wiedzy prostymi testami, które nawet sami możemy wymyślać jest świetnym sposobem na zwiększenie ilości zapamiętanych informacji.
 4. Poczucie przyswojenia danych informacji związane z jednorazowym ich przeczytaniem jest mylne i jak pokazują badania powoduje, że intuicyjnie korzystamy z najgorszych sposobów długoterminowego przyswajania informacji.
 5. Jednym ze sposobów na uniknięcie ww. efektu jest robienie nawet kilkudniowych przerw między powtórkami.

To jest naprawdę mały fragment wiedzy jaką zebrał Radek Kotarski w swoim 2 letnim projekcie, ale moim zdaniem wystarczy, aby wstępnie przekonać się, że warto!

Jeżeli podobała Ci się ta recenzja to daj mi koniecznie znać w komentarzu poniżej, ponieważ zwyczajnie nie wiem czy powinienem robić podobne artykuły. Z góry dzięki 🙂

Do zobaczenia!

Poprzedni wpis

WNP 005: Czy warto być nauczycielem i dla kogo jest nauczanie – opowiada Patryk Biela

Następny wpis

WNP 006: O budowie swojej pasji w praktyce – Jakub Norek

Komentarze

 1. Bardzo dziękujemy za recenzję, a odpowiadając na ostatnie pytanie w tekście – pisz, bo każda recenzja od osoby, która faktycznie przeczytała książkę jest na wagę złota! 🙂

  • Tomek

   Książka zdecydowanie obowiązkowa (nie tylko przed maturą 😉 ), także przyjemność po mojej stronie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

On WordPress & By Anders Norén